Բելառուսի դեսպանը խորհրդարանում
Մարտի 25-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանն ընդունեց Հայաստանում Բելառուսի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Մարինա Դոլգոպոլովային:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին ՀՀ ԱԺ նախագահի Բելառուս կատարած պաշտոնական այցի ժամանակ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարմանն առնչվող հարցեր:
Տիկին Դոլգոպոլովան նշեց, որ միջպետական հարաբերություններում այցը առաջխաղացման լուրջ խթան էր եւ ներկայումս ծավալուն աշխատանքներ են կատարվում պայմանավորվածությունները կենսագործելու համար: Մասնավորապես` առաջին. Աժ նախագահի գլխավորած պատվիրակության Հայաստան վերադառնալուց հետո սկսվել են բանակցությունները Մինսկի տրակտորի գործարանի եւ Չարենցավանի մեքենաշինական գործարանի միջեւ` մինի տրակտորների հավաքման արտադրություն կազմակերպելու շուրջ:
Երկրորդ` ուսումնասիրվում են Վանաձորի «Էլեկտրոն» գործարանում բելառուսական սառնարանների եւ հեռուստացույցների հավաքման համատեղ ձեռնարկություն ստեղծելու խնդիրները:
Երրորդ` ՀՀ ԱԺ-ի աջակցությամբ` ապրիլին ՀՀ ԳԱԱ պատվիրակությունը կմեկնի Մինսկ`  երկու ակադեմիաների միջեւ համագործակցության համաձայնագրի ստորագրման համար:
Չորրորդ` պատվիրակության ձեռք բերած պայմանավորվածություների շրջանակներում կրթության եւ գիտության նախարար Ս. Երիցյանի Բելառուս առաջիկա այցի ժամանակ կստորագրվի համաձայնագիր երկու երկրների պոլիտեխնիկական եւ այլ բուհերի միջեւ:
Հինգերորդ` տարածաշրջանային համագործակցության ուղղությունների որոշարկման համար եւս կատարված է կոնկրետ աշխատանք` մասնավորապես Մինսկի շրջանի եւ Սյունիքի մարզի միջեւ որոշակի ծրագրեր արդեն իսկ կան, պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվելու նաեւ այլ մարզերի միջեւ համագործակցություն հաստատելու համար:
Վեցերորդ` առաջիկայում կորոշարկվի նաեւ տեղական եւ տարածքային կառավարման ինքնակառավարման խնդիրների շուրջ համատեղ խորհրդաժողով անցկացնելու ժամկետը, որի շուրջ պայմանավորվածություն էր ձեռք բերվել Բելառուսի խորհրդարանի ղեկավարների հետ հանդիպման ժամանակ:

Belarus Ambassador in Parliament
On March 25, RA NA Chairman Artur Baghdasaryan accepted Marina Dolgopolova, the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Belarus to Armenia.
The sides discussed issues concerning the implementation of agreements reached during the NA Chairman’s official visit to the Republic of Belarus.
The visit gave a serious impetus to the development of interstate relations, efforts are being made towards fulfilling the aforementioned agreements, Ms. Dolgopolova pointed out. In particular, firstly, talks began on setting up mini-tractor assembling enterprise by Minsk tractor plant and Charentsavan Car-Construction Plant after the return of the delegation headed by NA Chairman to Armenia.
Secondly, prospects of setting up joint assembling enterprise of Belarus refrigerators and TV sets at Vanadzor Electron Plant are being considered.
Thirdly, on the proposal of the RA National Assembly, RA National Academy of Sciences will leave for Minsk to sign the inter-partnership agreement between the academies of the two republics in April.
Fourthly, an agreement between Polytechnic and other higher educational institutions of the two countries will be signed during the forthcoming visit of Sergo Yeritsyan, the RA Minister of Education and Science, to the Republic of Belarus within the framework of the agreements reached.
Fifthly, some activities aiming at specifying regional cooperation directions have also been undertaken, in particular, some projects exist between the Minsk region and Syunik marz, agreements were reached on establishing cooperation with other marzes as well.
Sixthly, a timetable on convening joint conference on local and regional administration will be elaborated. Armenian and Belarus parties have settled to convene a conference during a meeting with Belarus Parliament’s governing body.