Բելառուսի դեսպանը խորհրդարանում
Մարտի 25-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանն ընդունեց Հայաստանում Բելառուսի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Մարինա Դոլգոպոլովային:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին ՀՀ ԱԺ նախագահի Բելառուս կատարած պաշտոնական այցի ժամանակ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարմանն առնչվող հարցեր:
Տիկին Դոլգոպոլովան նշեց, որ միջպետական հարաբերություններում այցը առաջխաղացման լուրջ խթան էր եւ ներկայումս ծավալուն աշխատանքներ են կատարվում պայմանավորվածությունները կենսագործելու համար: Մասնավորապես` առաջին. Աժ նախագահի գլխավորած պատվիրակության Հայաստան վերադառնալուց հետո սկսվել են բանակցությունները Մինսկի տրակտորի գործարանի եւ Չարենցավանի մեքենաշինական գործարանի միջեւ` մինի տրակտորների հավաքման արտադրություն կազմակերպելու շուրջ:
Երկրորդ` ուսումնասիրվում են Վանաձորի «Էլեկտրոն» գործարանում բելառուսական սառնարանների եւ հեռուստացույցների հավաքման համատեղ ձեռնարկություն ստեղծելու խնդիրները:
Երրորդ` ՀՀ ԱԺ-ի աջակցությամբ` ապրիլին ՀՀ ԳԱԱ պատվիրակությունը կմեկնի Մինսկ`  երկու ակադեմիաների միջեւ համագործակցության համաձայնագրի ստորագրման համար:
Չորրորդ` պատվիրակության ձեռք բերած պայմանավորվածություների շրջանակներում կրթության եւ գիտության նախարար Ս. Երիցյանի Բելառուս առաջիկա այցի ժամանակ կստորագրվի համաձայնագիր երկու երկրների պոլիտեխնիկական եւ այլ բուհերի միջեւ:
Հինգերորդ` տարածաշրջանային համագործակցության ուղղությունների որոշարկման համար եւս կատարված է կոնկրետ աշխատանք` մասնավորապես Մինսկի շրջանի եւ Սյունիքի մարզի միջեւ որոշակի ծրագրեր արդեն իսկ կան, պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվելու նաեւ այլ մարզերի միջեւ համագործակցություն հաստատելու համար:
Վեցերորդ` առաջիկայում կորոշարկվի նաեւ տեղական եւ տարածքային կառավարման ինքնակառավարման խնդիրների շուրջ համատեղ խորհրդաժողով անցկացնելու ժամկետը, որի շուրջ պայմանավորվածություն էր ձեռք բերվել Բելառուսի խորհրդարանի ղեկավարների հետ հանդիպման ժամանակ:

Посол Беларуси в парламенте
25 марта Председатель НС РА Артур Багдасарян принял Чрезвычайного и Полномочного Посла Беларуси в Армении Марину Долгополову.
В ходе встречи были обсуждены вопросы, касающиеся выполнения договоренностей, достигнутых во время официального визита Председателя НС РА Артур Багдасаряна в республику Беларусь.
Г-жа Долгополова отметила, что этот  визит стал серьезным стимулом для прогресса в межгосударствтнных отношениях, и в настоящее время проводится значительная работа для претворения в жизнь достигнутых договеренностей. В частности, во-первых, сразу после возвращения в Армению возглавляемой Председателем НС делегации начались переговоры об организации производства по сборке минитракторов между Минским тракторным заводом и Чаренцаванским машиностроительным заводом.
Во-вторых, изучаются вопросы создания совместного предприятия по сборке белорусских холодильников и телевизоров на Ванадзорском заводе “Электрон”.
В-третьих, в апреле делегация НАН РА при содействии НС РА посетит Минск для подписания Соглашения о сотрудничестве между двумя академиями.
В-четверых, в рамках достигнутых делегацией договеренностей, во время предстоящего визита в Минск Министра культуры и образования РА С. Ерицяна будет подписано Соглашение между политехническими и другими вузами двух стран.
В-пятых, проделана конкретная работа по уточнению направлений регионального сотрудничества, в частностии, уже есть определенные программы сотрудничества между другими марзами.
В-шестых, в ближайшее время будет уточнен срок проведения совместной конференции по проблемам самоуправления в сфере местного и территориального управления, для проведения которой была достигнута договоренность во время встречи с руководителями парламента Беларуси.